Borówka amerykańska

glowne

Borówka wysoka, u nas znana bardziej jako amerykańska,  bardzo szybko stała się jedną z najpopularniejszych i najchętniej sadzonych roślin w naszych ogródkach. Co na to wpłynęło?

Niewątpliwe fakt, że borówka wydaje charakterystyczne, ciemnoniebieskie owoce, które są po prostu bardzo smaczne. Poza tym są uważane za jedne z najzdrowszych owoców świata. Substancje w nich zawarte mają chronić m.in. przed nadciśnieniem tętniczym, chorobami układu krążenia, poza tym obniżają poziom cholesterolu a także działają antynowotworowo.

WYMAGANIA

Borówka, aby bogato owocowała wymaga jednak nieco pracy. Roślinki preferują żyzną, lekką i przepuszczalną glebę. Musi mieć ona odczyn kwaśny. Wskazane jest także jej ściółkowanie i nawożenie, jak również systematyczne podlewanie. Wszystkie te zabiegi nic jednak nie dadzą jeśli posadzimy tylko jedną sadzonkę. Borówka wymaga bowiem sąsiedztwa drugiej roślinki tego samego gatunku. Najlepiej jak będzie to jednak jakaś inna odmiana. Najlepszym miesiącem do sadzenia nowych krzewików jest kwiecień i początek maja. W tym roku jest już więc za późno, ale warto znaleźć odpowiednie miejsce, w którym zasadzimy roślinkę w kolejnym sezonie. Pamiętajmy jednak, że sadzonki należy sadzić w rozstawie około 1,2- 1,5 m.

ODMIANY

Na swojej działce posiadam jak na razie tylko dwie sadzonki. Zasadzone zostały w zeszłym roku i w tym sezonie widać już pierwsze zawiązki owoców. Ciężko mi jednak wypowiedzieć się co do smaku i plenności tych odmian. Zgodnie z opisami roślinek odmiany jakie posiadam u siebie to „Darrow” i „Brigitte”, które jak zapewniali sprzedający są bardzo plenne, chociaż należą do gatunków późno owocujących.

Z tego co wyczytałem polecane są odmiany:

  • Patriot
  • Toro
  • Herbert
  • Nelson

borówka amerykańska2

borówka amerykańska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *