Jagody Goji – owoce o wielkich właściwościach

jagody goji

Od dłuższego czasu jago goji uznawane są za jeden z najzdrowszych owoców świata. Do dziś jednak nie ma badań, które by jednoznacznie potwierdzały jej dobroczynny wpływ na zdrowie. Mimo to postanowiłem zakupić dwa krzaczki tej roślinki.

Jagody goji pochodzą z Azji, gdzie zaczęto ja uprawić między innymi w Tybecie czy Chinach już kilkaset lat temu. To właśnie w Chinach ta niepowtarzalna roślinka ma nawet swoje święto. Sposób w jaki dotarła do Europy nie jest do końca znany. Jedni uważają, że nasiona zostały przeniesione wraz ze sztormem inny, że przywieźli je podróżnicy.

Roślinka charakteryzuje się bardzo szybkim rozrostem i w ciągu roku może urosnąć nawet o 70-80 centymetrów. Krzewy jagód mogą osiągać nawet do 3 metrów. Roślinka kwitnie od czerwca do września. Na zbiory owoców możemy liczyć już po dwóch latach. Owoce mają specyficzną czerwonawą barwę, a kształtem przypominają miniaturowe papryczki.

WYMAGANIA:

Jagody goji wymagają stosunkowo żyznych gleb. Nie znoszą podłóż gliniastych i zbyt wilgotnych. Nie przeszkadzają im mrozy nawet do minus 30 stopni. Preferują miejsca dobrze nasłonecznione.

WŁAŚCIWOŚCI:

Owoce zawierają substancje zapobiegające starzeniu, a także 18 rodzajów aminokwasów. Stwierdzono w nich śladowe ilości 21 pierwiastków, witaminy C i z grupy B, szereg składników mineralnych jak wapń, żelazo, selen, cynk, nienasycone kwasy tłuszczowe, flawonoidy i wiele innych. Zawartość tak różnorodnej palety dobroczynnych składników w owocach tego krzewu sprawia, że uznaje się je za najbardziej wartościowe, jakie można spotkać na naszej planecie. Uważa się ponadto, że obecnie są one jednym z najbardziej obiecujących środków odżywczych wspomagających zdrowie, które mogą zrewolucjonizować dietetykę, a nawet osiągnięcia sportowe. Są jednocześnie niskokaloryczne, a więc z powodzeniem mogą uzupełnić dietę w walce z nadwagą. Poleca się je w trakcie leczenia reumatyzmu. Ich spożywanie wpływa zbawiennie na wzrok. Jako składnik diety korzystnie wpływają na pracę serca, obniżają ciśnienie krwi, wzmacniają stawy, kości, podnoszą odporność organizmu, opóźniają procesy starzenia.

Owoce można spożywać pod dowolną postacią. Niektórzy preferują je jako dodatek do herbaty inni wyrabiają z nich nalewki, a jeszcze inni spożywają suszone lub świeże.

jagody goji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *