Sadzenie lilii wodnych

glowne

Jako, że czas sadzenia lilii wodnych w naszym niewielkim oczku wodnym, zbliża się wielkimi krokami, dziś postanowiłem podzielić się kilkoma wyczytanymi w sieci informacjami. Mogą one okazać się przydatne już na samym początku naszej przygody z roślinami wodnymi.

Jak widać na poniższych fotografiach wyraźnie widać, że jednak straty spowodowane majowymi przymrozkami są dużo mniejsze niż początkowo przypuszczaliśmy. Odżył wreszcie perukowiec, truskawki też mają zawiązki. Nieco jednak przerzedzone zostały roślinki skalne. Nie jest jednak źle!

WYBIERAMY LILIE

Lilie niewątpliwie są ozdobą każdego oczka. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto jednak nieco trochę poczytać. Jak każde żywe organizmy one także mają swoje wymagania. Różnią się głównie głębokością na jakiej powinny zostać posadzone. Jako, że posiadam niewielkie oczko o głębokości zaledwie 40 cm, musiałem ograniczyć się do miniaturowych wersji lilii. Ostatecznie wybrałem lilię Aurora. Idealnie nadaje się do płytkich nasadzeń, daje radę rosnąć w niewielkich zbiornikach takich jak beczki czy kastry budowlane, a więc powinna nadać się także i do 200 litrowej wanny. Poza tym nawet w przypadku gdy nie zakwitnie, ozdobą stają się jej liście, które mają bardzo ciekawy kształt i kolor. Dodatkowym atutem jest ich wysoka mrozoodporność.  Tych informacji dowiedziałem się czytając fora internetowe i opisy przygotowane przez producentów, jak będzie naprawdę czas pokaże.

SADZIMY LILIE

Lilie, podobnie jak i inne rośliny wodne, wymagają specjalnie przygotowanego podłoża. Ceny gotowych mieszanek w sklepach przyprawiają o zawrót głowy. Mieszanka do posadzenia lilii o wadze 2 kg to wydatek nawet 40 zł!!! Warto jednak wiedzieć, że można liczyć na pomoc osób, które chętnie podzielą się swoją wiedzą. Tak też dowiedziałem się, że roślinki doskonale rosną w mieszance piasku, ziemi kompostowej i gliny w stosunku 2:1:1. Podobno mieszanki sklepowe różnią się jedynie nawozami, które znajdują się w ich składzie. Wszystkie rośliny sadzimy w specjalnych koszach lub workach jutowych, tak by umożliwić ciągły przepływ wody przez okolice korzeni. Warto jednak pamiętać, że muszą one być odpowiednio dobrane do tępa przyrostu kłącza, tak aby zbyt ciasny kosz nie hamował rozwoju całej rośliny.

Przed sadzeniem, dokładnie musimy również przyjrzeć się samemu kłączu. Wszelkie zgniłe części eliminujemy wycinając je. Warto także przyciąć korzonki, gdyż w ten sposób pobudzimy roślinę do szybszego wzrostu. Tak przygotowane kłącze wkładamy do kosza z wcześniej przygotowaną mieszanką i przysypujemy uważając by nie uszkodzić stożka wzrostu. Tak przygotowany kosz zraszamy wodą, a w przypadku gdy hodujemy rybki przykrywamy powierzchnię kamyczkami, tak aby nie rozgrzebywały one podłoża. Tak przygotowaną roślinkę umieszczamy w oczku. Początkowo należy ją ustawić mniej więcej na głębokości 10-15 cm i dopiero później przesuwać w głąb słupa wody, tak aby ciągle miała stały dostęp do promieni słonecznych.

2

4

5

6

7

8

Jedna myśl nt. „Sadzenie lilii wodnych”

  1. Bardzo przydatne informacje-też jestem na etapie tworzenia oczka wodnego,ale chyba mi jeszcze trochę zejdzie.Balię już mam,trochę płytka więc też posadzę lilię Aurora.Jak zrobię to się pochwalę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *